Gotland Enduro Championship

Gotland Enduro Championship, GEC, är motorsällskapets nationella serietävling i enduro där tävlingsformen är Typ 1 Mix och som arrangeras enligt SVEMO;s tävlingsreglemente.

Deltävlingar 2024

Tävlingsplats: Motorgropen – GEC MS

Inbjudan/TR >>

Resultat >>

Tävlingsplats: Meddelas senare

Inbjudan & Anmälan >>

Resultat >>

Tävlingsplats: Meddelas senare

Inbjudan & Anmälan >>

Resultat >>

Tävlingsplats: Meddelas senare

Inbjudan & Anmälan >>

Resultat >>

Inklusive avslutande endurogala och prisutdelning.

Tävlingsplats: Meddelas senare

Inbjudan & Anmälan >>

Resultat >>

Cup-sponsorer

TR & Anmälan

Anmälan sker via Svemo TA veckorna innan respektive deltävling.
Genom din anmälan intygar du att du tagit del av tilläggsreglerna.

Vinnare genom åren

Här har vi samlat alla vinnare och resultat för Gotland Enduro Championship sedan 2014

Totalsegrare

Robert Kvarnström

Segrare per klass

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Lukas Hansson

Dam: Agnes Werkander

Ungdom E0: Gustav Thell

Ungdom E1: Danilo Liljegren

Bredd: Christoffer Hansson 

Motionsklasser / Resultatlistor

Totalsegrare

Robert Kvarnström

Deltävling 1

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Leo Aaltonen

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Billy Bengtsson

Ungdom E1: Albin Brink

Bredd: Oskar Hultgren

Motionsklasser / Resultatlistor

Deltävling 2

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Martin Hansson

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Billy Bengtsson

Ungdom E1: Axel Isgren

Bredd: Oskar Hultgren

Motionsklasser / Resultatlistor

Deltävling 3

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Martin Hansson

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Danilo Liljegren

Ungdom E1: Karl Westberg

Bredd: Henrik Larsson

Deltävling 4

Senior: Sebastian Cederbrant

Junior: Martin Hansson

Dam: Sofia Grelsson

Ungdom E0: Danilo Liljegren

Ungdom E1: Axel Isgren

Bredd: Rufus Magnusson

Deltävling 4

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Isak Österberg

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Agnes Werkander

Ungdom E1: Emil Bengtsson

Motionsklasser / Resultatlistor

Deltävling 5

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Filip Cederbrant

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Agnes Werkander

Ungdom E1: Albin Werkander

Motionsklasser / Resultatlistor

Deltävling 4

Senior: Elias Samuelsson

Junior: Martin Hansson

Dam: Malin Nygren

El: Anders Jakobsson

Ungdom E0: Milton Mattsson

Ungdom E1: Albin Werkander

Deltävling 5

Senior: Mats Åkerblom

Junior: Pelle Tell

Dam: Malin Nygren

El: Anders Jakobsson

Ungdom E0: Axel Lagerström

Ungdom E1: Albin Werkander

Totalsegrare

Mats Åkerblom

Segrare per klass

Senior: Mats Åkerblom

Junior: Martin Hansson

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Albin Werkander

Ungdom E1: Izak Söderstrand

Motion 15-29: Tom Dahlström

Motion 30-39: Fredrik Dratzén

Motion 40-49: Thony Dahlström

Motion 50-59: Roger Jakobsson

Motion 60-: Bengt-Göran Nygren

El: Anders Jakobsson

Militär: Erik Lindblom

Cupsammanställning 2019 (PDF)

Totalsegrare

Robert Kvarnström

Segrare per klass

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Martin Hansson

Dam: Gabriella Samuelsson

Ungdom E0: Izak Söderstrand

Ungdom E1: Jonathan Hansson

Motion -39: Jacob Pontén

Motion 40-: Thony Dahlström

El: Anders Jakobsson

Cupsammanställning 2018 (PDF)

Totalsegrare

Martin Hansson

Segrare per klass

Senior: Björn Åkerblom

Junior: Martin Hansson

Dam: Lina Samuelsson

Ungdom E0: Izak Söderstrand

Ungdom E1: Jonathan Hansson

Motion -39: Adrian Medbom

Motion 40- : Thomas Hansson

Cupsammanställning 2017 (PDF)

Totalsegrare

Magnus Andersson

Segrare per klass

Senior: Magnus Andersson

Junior: Martin Hansson

Dam: Ida Eriksson

Ungdom E0: Jonathan Hansson

Ungdom E1: Niclas Dahlström

Motion -39: Daniel Bengtsson

Motion 40- : Thomas Pettersson

Cupsammanställning 2016 (PDF)

Deltävling 1

Bredd: Mats Åkerblom

Motion: Joel Larsson

Ungdom: Niclas Dahlström

Deltävling 2

Bredd: Mats Åkerblom

Motion: Noel Nysell

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Fabian Nordin

Deltävling 3

Bredd: Magnus Andersson

Motion: Jonas Malmqvist

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Niclas Dahlström

Deltävling 4

Bredd: Björn Åkerblom

Motion: Thomas Pettersson

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Niclas Dahlström

Deltävling 5

Bredd: Björn Åkerblom

Motion: Noel Nysell

Ungdom: Jonath Hansson

Totalsegrare

Björn Åkerblom

Segrare per klass

Bredd: Björn Åkerblom

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Linus Dahlström 

Motion: Robert Lindvall

Startnummer / Klasser

GEC använder fasta startnummer för hela serien. Startnummer väljer du via Svemo TA.

Nummerkit med GEC-logga finnas att beställa här via Thorsellsreklam.se.

Resor

Res med Rabatterad båtresa till och från Gotland.

Bokas genom:
Destination Gotland,
Idrottsresor
Tel: 0771-22 33 50 
– Uppge aktuell tävling.